DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Papoušek červenokřídlý

 

 Papoušek červenokřídlý

( Aprosmictus erythropterus )

 

 

Samec:

je jasně bledě zelený, zadní část temně a záhlaví se slabým odstínem do modra. Vrchní krovky ocasní a celá spodní část světle žlutozelená, lopatky a horní část zad černé, na krovkách ramenních přechází do tmavě zelené. Spodní část zad je ultramarinově modrá, na kostřeci bledě modrá, malé střední a velké krovky křídelní šarlatové nebo karmínové, letky ruční a krovky ruční tmavě zelené. Zobák korálově červený, duhovka oranžově červená, nohy šedé.
 

Samice:

matněji zelená, spodní část a vrchní krovky ocasní žlutavé. Krovky křídelní zelené, vnější červeně lemované, letky černozelené, spodek zad a kostřec bledě modrý. Duhovka bledě hnědá, zobák světle červený.
 

Mláďata:

se podobají dospělé samici. Jsou poněkud zelenější. Oko je černé.


 

Chov:

mají být chováni ve větších voliérách, alespoň 4x1x2 m (výška) neboť rádi létají. Mohou být chováni celoročně bez přitápění, potřebují mít možnost schovat se před nepřízní počasí a proti mrazu. V době hnízdění jsou papoušci červenokřídlí hodně agresivní. Samec napadá přes pletivo papoušky v sousedních voliérách, proto je vhodné použít dvojité pletivo. Chováme je zásadně ve voliéře samostatně po párech. Vyhovující budky jsou o rozměrech základny 30×30 cm a výšce kolem 1 m s vletovým otvorem 10 cm. Mohou být i vyšší. Samice snáší obvykle obden 2 – 4 vajíčka na kterých sedí sama. Doba inkubace je 19 dní. Mladí opouštějí hnízdo za 35 – 37 dní a pak jsou ještě další 4 týdny rodiči dokrmováni.
 

Krmení:

podáváme směs zrnin (slunečnice, lesknice, kardi, oves …), senegalské proso v klasech, kukuřici, nedozrálé klasy obilí, ovoce, zeleninu, zelené krmení a různé bobuloviny. V době odchovu podáváme vaječnou míchanici a zrní v naklíčeném stavu.